Hamam Tarihçesi

(Arapça حمّام, hammâm=banyo, İbranice Hamam=sıcak olmak sözcüklerinden türemiştir)

hamamaHamam, kısaca “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer’olarak tanımlanabilir.Hamamın tarihi Romalılar’a kadar uzanır. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar’ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır.

Türklerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezler olmuştur. İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimlerinden biri olan suyun sağlık amacıyla kullanımı, hamam ve kaplıca gibi su mekanlarının yapımına yol açmıştır. Bu yapı türlerinden biri olan hamamlar, insanların özellikle yıkanma ve temizlenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanı sıra, hamamlar her dönemde toplumların dini inançları doğrultusunda mimari şekillenme göstermiş ve sosyal yaşantıların bir parçası olmuştur.

Hamamda yapılan kese ve masaj 1 haftalık dinlenmeye bedeldir.230Yıkanmanın hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanımı ise çok eskilere dayanır. MÖ. IV. Yüzyılda Romalılar’da bedeni terbiye ve tedavi müessesesi konumunda Roma banyoları bulunduğu bilinmektedir. Bu dönemde oldukça geniş alanlar üzerine kurulan Roma banyoları, temizliğin yanı sıra sportif ve kültürel etkinliklerin de merkezi olmuştur. Türk Hamamları mimari karakter açısından Roma banyosu mimarisinden esinlenmiştir, fakat asıl mimari şeklini İslami yapı mimarisinden almıştır.

Natır; Hamamda çalışan ve müşterileri yıkayan bayan kişilere denilir.

Tellak; Hamamda çalışan ve müşterileri yıkayan erkek kişilere denilir.

Türkler İstanbul’un fethinden sonra burada ve Osmanlı Devleti’nin dört bir yanında binlerce hamam yaptılar. On yedinci yüzyılda, sadece İstanbul’da 168 büyük çarşı hamamı vardı. Türk hamamları başlıca üç kısma ayrılır:

Soyunma yerleri

Yıkanma yerleri:

Soğukluk & Hamam (Sıcaklık);

Isıtma yeri (Külhan)


İşte hamamın faydaları;

  • Hamamda sıcak hava ve buharın etkisi ile vücudunuzda gözenekleri dolduran tüm kirler yumuşar. Yapılan kese ile tüm gözenekler açılır. Böylece hem cildiniz ölü deriden arınır hem de daha fazla oksijen alır.
  • Hamam, stresi alır ve zihni dinginleştirir. Çok stresli olduğunuz zamanlarda hamama giderseniz, stresten arındığınızı fark edersiniz.
  • Hamam lenf sistemine iyi gelir. Lenf sisteminin temizliğini sağlar. Bu nedenle ayda 1-2 kez gitmek çok faydalıdır.
  • Kas ağrılarını ve kas kramplarına hamam iyi gelir. Özellikle spor sonrası hamam yapılması önerilir. Eklemlerin ve kaslarda olan ağrıların hızla geçmesini sağlar.
  • Kalp atımı ve metabolizma hamam sonrası hızlanır. Bu nedenle kalp hastalarına hamam önerilmez.
  • Hamam sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Bağışıklık sistemi düşük olanlara ayda 2 kez hamam önerilir.
  • Kanser ve enfeksiyon problemi olan hastalara sıcak buhar ile tedavi yapılmaktadır. Hamam bu tarz rahatsızlığı olan hastalara bu nedenle önerilir.
  • Alerjisi olan ve alerjik astım hastalarında oluşan sinüslerin tıkanması hamamda çözümlenir. Bu nedenle bu hastalara hamam önerilir.
  • Vücudumuz hamam sayesinde toksin atar. Yağ yakımı yapılır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere de hamam önerilir.
  • Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücuda çok daha fazla oksijen girmesini sağlar. Cildin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar.

 
Eine große mehrheit der gymnasiallehrer in mecklenburg-vorpommern hat seminararbeit schreiben lassen sich in einer umfrage des bildungsministeriums für reformen am abitur ausgesprochen.

Visit in Ladbrokes bingo information.