Sauna

233 - KopyaSaunalar, tahmin ettiğinizden çok daha faydalı mekanlardır.

Binlerce yıldır süren bir geleneğin getirdiği tecrübeler bir yana, yapılan bilimsel araştırmalar ve deney ile kanıtlanmış etkileri vardır.

Size dakikalar içinde zararlı toksinlerden kurtardığı gibi, vücudunuzun hastalıklara karşı verdiği savaşı destekler. Kan basıncınızı artırarak kardiovasküler sisteminize antrenman imkanı sağlar. Bu aynı zamanda kaslarınızdaki yorgunluğu kısa sürede atmanızı sağlar. Negatif iyonların insan üzerindeki olumlu etkisi ise saunaların gözle görülmeyen ama hissedilebilen olumlu etkilerindendir.


Daha dirençli bir vücut

Sauna, derideki kılcal damarları genişletir ve kan basıncınızı dengeler. Vücut ısınız 1-2 derece artarak mikrop ve virüslere karşı savunma sisteminizi güçlendirir Hasta iken veya olmak üzereyken sauna ilaç vazifesi görecektir.

Spor aktiviteleri sonrası sauna, yorgunluğunuzu atacağınız en uygun yerdir. Profesyonel sporcuların hepsinin çalışma takviminde sauna seansları ayrı bir yer tutar. Damarlarınızı genişleterek, yorgunluğa sebep olan laktik asitin kaslar arasından atımını kolaylaştırır.

Daha pürüzsüz bir cilt

Sauna 80C de yaklaşık 30 dakika sonunda size başka bir mucize daha sunar; pürüzsüz bir cilt. Hem de bunu değişik ürünlerde olduğu gibi kapatarak değil, tamamen doğal yolardan yapar. Ölü hücrelerden oluşan üst derinizi (epidermis) canlı hücrelerden oluşan (dermis) alt derinizden ayırarak canlı ve gergin olan bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Sauna, özellikle hanımlar için bulunmaz bir güzellik kaynağıdır. Düzenli sauna seanslarından sonra ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Daha temiz bir beden

15 dakikalık bir sauna seansından sonra tüm gün boyunca attığınızdan daha fazla toksin atarsınız. Toksinler vücut için son derece zararlı maddeler olup sadece terleme yoluyla atılırlar.

Daha huzurlu bir zihin

Negatif iyonlar sıcak taşlara serpilen su ile havaya fışkırırlar ve aldığınız nefes ile vücudunuza girerler. Bu iyonların görevi sizi iyi ve mutlu hissetmenizi sağlamaktır. Son yıllarda keşfedilen bu etki ile dünyada farklı uygulamalar yapılmaktadır. Hatta kanserin tedavisinde bile iyon jeneratörleri kullanılmaktadır.


Kan Basıncı

Sauna derideki kılcal damarları genişletir, bu da kan basıncının düşmesine neden olur.

Saunaya girmeden önce kan şekerinizi artıracak yiyecekler yerseniz tansiyonunuzun düşmesini engellersiniz. Ama kan basıncına saunadan daha çok tuz ve alkol etki eder. Bunlara dikkat etmek daha önemlidir.

Alkol ve Kan Basıncı

Bir çok insan terleme arası dinlenme seanslarında bir veya iki bira almaktan hoşlanırlar. Buna karşın düşük kan basıncı ve alkol alımı saunayla iyi gitmeyen iki şeydir.

Sonuç olarak saunaya kanda fazla alkol varken girmek sakıncalıdır. Gerçek bir sauna keyfi yaşamak istiyorsanız taze meyve suları içiniz.

Ağırlık Kaybı

Kısaca; sauna size kilo kaybettirmez. Saunada kalori yakarsınız (30 dk lık saunada 300-500 kalori) ama bu kısa bir koşuda olduğu kadardır. Bazı hanımlar sauna öncesi ve sonrasında tartıldıklarında kilo kaybettiklerini farkedeceklerdir. Ama kaybettikleri sadece sudur ve birkaç saat içinde geri alınacaktır. Saunada çalışan tek kasınız kalp kasınızdır.

Bazılarımız boksörlerin kilo kaybetmek için saunaya girdiğini duymuş olabilirsiniz. Bunun sebebi maç öncesi gereken kiloya inmektir. Zaten maçtan önce alacakları enerji içecekleriyle o kiloya yeniden çıkarlar.

[divider]

Kolesterol

Saunanın kolesterol üzerine etkisi için bilimsel bir veri olmamakla birlikte Finlandiya Sauna Birliği’ne saunanın kolesterolü düşürdüğünü anlatan mektuplar gelmektedir.
pel3

Sıvı Dengesi

Saunadaki 15 dakikalık terleme seansı sonunda yaklaşık 1 litre su kaybedersiniz. İnsan için günlük su kaybı miktarı 0,5-1,5 litredir. Saunadan sonra alacağınız içeceklerle vücudun sıvı dengesi korunur hem de toksinleri atmış olursunuz. Sauna vücut için bir sıvı devir-daimi sağlar; kirli su dışarı atılırken, temiz su içeri alınır.

Hamilelik ve Çocuklar

Hamilelerin saunaya girmesi tavsiye edilmez. Kendileri için olmasa bile karınlarında büyüyen bebek için iyi olmayabilir. Çocukların vücut sistemleri ergin insanlara göre daha hassastır. Bu sebeple saunaya giren çocuklarınızın istedikleri zaman çıkmasına müsaade edin.

Toksinlerden Arınma

Saunada zararlı toksinlerden arınıldığına inanılmaktadır. İyice açılan gözenekler terlemeyle bu toksinleri dışarı atarlar.
pel4


Sauna Kullanım Tavsiyeleri

Gerçek sauna keyfi için;

Yeterli Vakit Ayırın

Sauna için kendinize yeterli vakti ayırın. Acele etmeyin ve keyfini çıkartın. Düşünlerinizden ve stresinizden arınmak için bu önemli bir başlangıçtır. Sauna için ortalama 1- 1,5 saat vakit yeterlidir.

Hafif Duş Alın

Hayatın hızlı ritminden ayrılıp kendinizle baş başa kaldıktan sonra yapacağınız ilk şey iyi bir duş almak olmalıdır. Genel hijyen için bu önemlidir. Hele sıcak yaz günlerinde veya spordan sonra bunun önemi daha da artar. Terleme odasına girmeden önce kurulanmak tercihinize kalmıştır.

bath1

Saunaya Girin

80-90 derece sıcaklığındaki terleme odasına girdiğinizde vücudunuzdaki 2-3 milyon terbezi alarm verecek ve hızla çalışmaya başlayacaktır. Az önce duş ile açtığınız gözeneklerden zararlı ve istenmeyen maddeler vücudunuzdan dışarı çıkacaktır.

Bir Havlu Serin

Oturma grubuna yumuşak bir havlu serin. Bu konforunuzu artıracağı gibi terinizi de emecek, saunanızın temiz ve hijyenik kalmasına yardımcı olacaktır. Oturma grubunun sıcağına da direk temasınızı önleyecektir.

Terleyin

Sauna bir ter banyosudur. İyice terleyinceye kadar bekleyin. Genelde 8- 12 dak. yetecektir. Süre kişiden kişiye değişebilir. Odanın sıcaklığını artırmak terlemeyi kolaylaştırmaz, aksine zorlaştırır. Çok sıcak bir hava olursa ter daha yüzeye çıkmadan kuruyacaktır. 80-90 derece yeterlidir. Maksimum 100 derece olmalıdır.

Mola Verin

Terleme odasından çıkıp bir teras veya balkonda soğuyun veya soğuk bir duş alın. Bu terleme-soğuma işlemini kaç defa yapacağınız size kalmıştır. Genelde üç seans yeterlidir.

Tamamen Kuruyun

Sauna banyonuz bittikten sonra giyinmek için acele etmeyin. Terlemeniz tamamen durmadan üzerinize bornoz bile almayın. Bu da terleme kadar önemli bir faktördür. Vücudunuzun dengesini kurması için ona zaman tanıyın.

Serin İçecekler İçin

Banyonuzdan sonra alkollü veya gazlı içecekler içmeyin. Daha çok taze meyve sularını tercih edin.

Dinlenin

Saunada yarım saat jogging yapmış kadar kalori kaybettiniz. Sessiz bir ortamda dinlenin.

pel5

Artık Hazırsınız

Hayatın hızlı ritmine herkesten daha fazla hazırsınız!


Publishers are scrambling order pay someone to do my essay essays online to revise textbooks for u.

Visit in Ladbrokes bingo information.